Ergonomik Ofis Koltukları – Akıllıca Seçin

Ergonomik Ofis Koltukları – Akıllıca Seçin

Ergonomik ofis koltukları son birkaç yılda çok daha yaygın hale geldi ve birçoğu çeşitli insanların ihtiyaçlarını karşılama konusunda oldukça başarılı. Ancak tüm ergonomik sandalyeler eşit yaratılmamıştır. Doğru sandalyeyi seçmek, rahatınız ve üretkenliğiniz için çok önemlidir.

Ofisinizdeki sandalye rahat değilse, olması gerektiği kadar üretken olmadığınızı göreceksiniz.

Sandalyenin kalitesi, boyutu ve genel ergonomisi dahil olmak üzere göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey var. Aşağıdaki ipuçları, ofis alanınız için doğru sandalyeyi seçmenize yardımcı olacaktır.

 

Ayar Seçenekleri

Ergonomik bir sandalye, onu ayarlamanıza izin verecek uygun seçeneklere sahip olmalıdır. Sandalyenizin yüksekliğini ayarlayamadığınızı fark ederseniz, bilgisayar ekranınıza bakmak için zorlanmanız gerekebileceğinden veya masanıza yazmak için garip pozisyonlarda eğilmeniz gerekebileceğinden sorunlar yaşamaya başlayacaksınız.

Sandalyenizin yüksekliği sizin boyunuza uygun olmalı ve asla kilonuzu destekleyemeyecek bir sandalye seçmemelisiniz.

 

Koltuğun Oturak kısmı

Koltuğunuzun oturak kısmı çabuk yıpranmamalıdır. Bunu test etmek için sandalyenizde 60 ila 90 dakika oturun ve sonra ayağa kalkın. Koltuk sönüyor mu yoksa altınızın ağrımasına neden oluyor mu? Eğer öyleyse, yeni bir koltuğa ihtiyacınız var. Ergonomik bir koltuk, kullandıktan sonra aşınmaya ve sönmeye başlamaz. Bir koltuk oturak kısmı bu kadar çabuk aşınmaya başladığında, omurganızda ağrı ve iltihapla sonuçlanan ek baskıya neden olur.

 

Sırtın Alt Kısmı

Tüm ergonomik sandalyeler, omurganızı desteklemeye yardımcı olmak için daha alçak bir arkalığa sahip olmalıdır. Sandalyenin bel desteği yoksa, değiştirilmesini sağlamalısınız.

Bir arkalığa sahip olmanın yanı sıra, geri kalanı vücut ölçünüze uyacak şekilde ayarlanabilir olmalıdır. Gerisini hareket ettiremiyorsanız, onu orada bulundurmanın ne anlamı var?

 

Kolay Döndürme ve Hareket

Seçtiğiniz sandalyenin beş ayaklı tabanı olmalıdır. Aksi takdirde, omurganızın garip bir şekle bürünmesine neden oluyorsunuz. Beş ayaklı taban, odanın içinde hareket etmenize yardımcı olur ve ağırlığınızı eşit olarak dağıtır. Tabandaki tekerlekler düzgün çalışmıyorsa, yeni bir sandalye almanın zamanı gelmiştir. Asla hareket etmek için mücadele etmemelisin.

Kolay hareket eden tekerleklerin yanı sıra, sandalyeniz zorlanmadan dönmelidir. Sandalyenizi döndürmek için çok fazla baskı uygulamanız gerektiğini düşünüyorsanız, bu süreçte omurganıza zarar veriyorsunuz demektir.

 

Kolçaklar

Sandalyenizin kol dayama yeri yoksa, olan bir sandalye seçmeyi düşünün. Kolçaklar rahatlamanıza yardımcı olur ve arkanıza yaslanmanız gerektiğinde size ek destek sağlar. Koltuğunuzdaki kolçaklar da ayarlanabilir olmalıdır. Değilse, onlara sahip olmak için hiçbir sebep yoktur. Çok alçak kolçaklar vücudunuzun gerilmesine neden olur ve çok yüksek kolçaklar kollarınızı aşındırır ve omurgada gereksiz baskı oluşturur.

Ergonomik sandalyeler, omurganızdaki baskıyı azaltmaya yardımcı olur ve sırtınızda gereksiz stres yaratmayan rahat bir pozisyonda oturmanıza olanak tanır. Her zaman seçtiğiniz sandalyenin rahat olduğundan ve boyunuzu ve kilonuzu kaldıracak şekilde donatıldığından emin olun.

 

İlham almak için İTKAN Ofis‘nin ofis koleksiyonlarına göz atın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

× Canlı Destek'e hoş geldiniz